logo.jpg(21 kb)
Úvod
Bazény
Thermobloky
Montované
Rekonstrukce
Příslušenství
Filtrace
Ohřev
Zakrytí hladiny
Osvětlení
Protiproudy
Automatika
Dlažba
Zastřešení
Bazénová chemie
Péče o vodu
Úprava vody
Odvlhčovače
Fotogalerie
E-shop
Kontakty
Jesenice
Budějovická 371 Jesenice
(areál Albert)

JISKŘIVĚ ČISTÁ VODA PO CELOU KOUPACÍ SEZÓNU?
Není problém.


Základní předpoklady
Stačí se řídit několika základními pravidly a pravidelná údržba vody se stane patnáctiminutovou záležitostí.
1. Písková filtrace
Prvotním předpokladem úspěchu je správně zvolená velikost pískové filtrace k objemu vody v bazénu a její správné fungování. Pískovou náplň je nutno udržovat čistou (tj.pravidelně propírat ). Při vyšší intenzitě koupání častěji kontrolovat průchodnost pískové náplně (na manometru) a případně časový interval proplachu zkrátit.
obr.1.gif(6 kb) obr.2.gif(6 kb)
2. Bazénové vysavače
Nezbytně nutné vybavení bazénu pro odsávání hrubých nečistot ze dna a stěn bazénu. K dispozici jsou mechanické, které se se připevní na bazénovou hadici vedoucí do skimmeru a nasadí na teleskopickou hliníkovou tyč. Poloautomatické membránové čističe, které se pohybují samostatně po dně (některé i po stěnách) bazénu.
obr.3.gif(9 kb) obr.4.gif(6 kb) obr.5.gif(6 kb) obr.6.gif(7 kb)
3. Chemie
Správně volená a dávkovaná chemie spolehlivě zabrání vzniku mikroorganismů (bakterie, viry, řasy) ve vodě, nebo je zničí. K ošetření bazénové vody chemií přistupujeme pouze pokud je filtrační písek čistý (propraný). Před každou úpravou vody je nejprve zapotřebí změřit hodnotu pH, popř. ji upravit, aby se pohybovala v rozmezí 7,0 až 7,4. Jedině tak budou mít chemické přípravky správnou účinnost.
obr.7.gif(14 kb)


Hodnota pH
Je základní a nejdůležitější hodnota, kterou je nutné dodržovat a kontrolovat 1x týdně, za horkého počasí častěji. Hodnota pH udává zda je voda ve Vašem bazénu zásaditá nebo kyselá. Pro správnou funkci chemických přípravků se musí pohybovat v rozmezí 7,0 až 7,4.

8,2 Náchylnost k výskytu řas
7,8 Ztráta desinfekčního účinku
7,6 U tvrdší vody vznik vápenných usazenin
7,4
7,2 7,0 - 7,4 Ideální rozsah pH - hodnoty
7,0
6,8 Kalná voda (mléčné či šedivé barvy), vznik nepříjemného zápachu chlóru a slizu
6,4 7,0 - 7,4 Vznik koroze kovových částí

Hodnotu pH upravujeme přípravky:
PH Mínus - lehce rozpustný granulát, kysele reagující v balení po 1kg, 3kg a 5kg.
PH Plus - lehce rozpustný granulát, zásaditý v balení po 1kg, 3kg a 5kg.

Granulát se rozpustí ve vodě a nalije na několika místech do bazénu, nebo ke zpětné trysce, kde proudí voda zpět do bazénu a lépe se tak rozptýlí. V normálním případě se přidáním 100g na 10m3 vody změní hodnota o 0,1stupně.

Testery - zjištění obsahu chlóru a hodnoty pH

Podle způsobu měření rozlišujeme testery:
.tabletové (do měřené vody se přidávají tabletky)
.kapkové(testovací tekutina se kape do měřené vody)
.testovací proužky (papírové proužky se máčejí do vody)
.digitální čtečky testovacích proužků

K dostání jsou také testery na zjištění obsahu kyslíku, alkality, tvrdosti, mědi, soli a dalších látek.
obr.8.gif(52 kb)

Dezinfekce vody
Nejdůležitější ošetření bazénové vody je její dezinfekce, tzn. likvidace mikroorganismů (bakterií, virů a řas) které se při teplotách nad 20st.C rozmnožují velmi rychle. Nejvhodnější je používání stabilizovaných chlorových přípravků:
.ve formě pomalu-rozpustných 200g tablet k pravidelné, dlouhodobé údržbě
(chlorové maxi tablety, nebo BST tzv. trojkombinace chlóru, protiřasového přípravku a vločkovače) které se vkládají do dávkovačů.
.chlor-granulátu pro rychlé (šokové) ošetření vody, při prvním napuštění bazénu, nebo při velké odchylce hodnoty chlóru v bazénové vodě, či rychle rozpustných 20g chlorových tablet.

Množství chlóru musíme pravidelně měřit příslušným testerem a udržovat jeho hodnotu 0,3 až 0,5mg/litr. Asi 3% lidí reagují alergicky na chlórové přípravky, v tomto případě doporučujeme použít kyslíkové přípravky.

První napuštění bazénu či zprovoznění po zimě
Raději než z vlastní studny, upřednostněte vodu z vodovodního řadu, kterou není zpravidla nutné dále upravovat proti nadměrné přítomnosti vápníku, železa, mědi, manganu atd. Pokud máme vodu zbavenou všech hrubších nečistot, zkontrolované popř. upravené pH a tvrdost vody, můžeme začít aplikovat chemii. Bazénovou vodu ošetříme jednorázovým přechlorováním chlorovým granulátem (tzv. chlor-šok) a vodu nepřetržitě filtrujeme 24 hodin. Chlor-šok účinně zapůsobí pomocí volného chloru, který zničí zárodky rostlinných a živočišných bakterií, přitom snadno a rychle z vody vyprchá. Proto můžeme v rozmezí 1 až 2 dnů volně přejít na standardní provoz bazénu.

Běžný provoz bazénu - dlouhodobá údržba
1.pravidelně (1x týdně, při extrémním počasí častěji) měříme a dorovnáváme pH
2.pravidelně proplachujeme písek ve filtraci (zpětné praní)
3.zbavujeme bazén hrubých nečistot síťkou a vysavačem
4.dávkujeme udržovací pomalurozpustné tablety s vysokým obsahem stabilizovaného chlóru - BST tzv. trojkombinace chlóru, protiřasového přípravku a vločkovače, nebo chlorové Maxi tablety
5.při extrémních teplotách, prudkých deštích a do teplé vody se sklonem k tvorbě řas dávkujeme preventivně protiřasový přípravek Algex , či silnější koncentrát Alba super
6. při náznaku zakalené vody či udržení její průzračnosti doporučujeme vhodit do skimmeru tzv. Flokulační kartuši v textilním sáčku a vodu přefiltrovat

Při odjezdu na dovolenou, nebo při extrémních teplotách je třeba dávkování chemie zdvojnásobit.

Zakalená voda
Nejprve upravte tvrdost vody a hodnotu pH a použijte přípravek Floccer - zvločkovač, který na sebe naváže mikroskopické částice způsobující zákal a vysráží je na dně bazénu. Ty se poté odstraní vysavačem a zachytí ve filtraci. Alternativou granulátu Floccer jsou Flokulační kartuše v textilním sáčku. Sáček se vloží do skimmeru, kde se tablety rychle rozpustí a poté se sáček vyhodí. V každém případě je třeba vodu nepřetržitě filtrovat a proplachovat písek, popř. zkontrolovat průchodnost košíčku čerpadla a skimmeru.
obr.9.gif(8 kb) obr.10.gif(13 kb)


Zelená voda
Zelenou vodu způsobují řasy, které jsou živnou půdou pro bakterie. Taková voda je nehygienická a nelze se v ní koupat. Pokud je voda zelená a pH je v normě, nejprve "šokově" ošetříme vodu rychle-rozpustným Chlor granulátem (např. přez noc). Voda by měla změnit barvu, projasnit se tzn. začít se pomalu čistit. Poté přijde na řadu vločkovač - Floccer.
Mezi jednotlivými ošetřeními by mělo uběhnout cca 24 hodin, za tu dobu vyprchá podstatná část volného chlóru. Opět platí , že je zapotřebí mít stále zapnutou filtraci a kontrolovat průchodnost vody (manometrem) a písek proplachovat (zpětným praním).
K zabránění růstu řas (zejména při vysokých teplotách) lze do vody přidávat tekutý přípravek Algex, popř. silnější Alba super.
obr.11.gif(7 kb) obr.12.gif(7 kb)


Čištění stěn bazénu
Mastnou bazénovou linku nejlépe vyčistíte přípravkem Alba Ligne ve spreji, který je biologicky rozložitelný a může tedy přijít do vody, nebo přípravkem Pool Finish, který navíc stěnu naimpregnuje proti usazování nečistot.
Vypuštěný bazén lze dobře vyčistit tekutým přípravkem Flisan, který odstraňuje mastnoty a saze, je ale potřeba ho smýt vodou. Tekutý přípravek Compactal odstraňuje řasy a zabarvení od rzi na stěnách a dně bazénu. Opět je potřeba ho po vyčištění opláchnout aby se nedostal do bazénové vody.
obr.13.gif(6 kb) obr.14.gif(6 kb) obr.15.gif(6 kb) obr.16.gif(5 kb)


Zazimování
Odpustíme vodu bazénu pod trysky, trysky zazátkujeme, popř. vyndáme světlo z bazénu. Srovnáme pH a hodnotu chlóru ( 0,5mg /litr), teprve poté přidáme tekutý Zazimovací prostředek, který vodu "zakonzervuje" a ulehčí jarní očistu a zprovoznění bazénu. Ve stojaté vodě se tak nebudou tvořit vápenné usazeniny a neporostou řasy. Do vody je vhodné dát několik dilatačních plováků a opatřit bazén zimní plachtou zamezující padání listí do vody.
obr.17.gif(9 kb) obr.18.gif(17 kb)
Toto zboží si můžete prohlédnout popř. objednat v našem E-shop buy.gif(621 b)
Created by MiriDesign